Raksts publicēts Putni dabā 90 (2022/1), lpp. 22–23
Sārtais trompetsvilpis Bucanetes githagineus. Valtera Videnieka skice

VALTERS VIDENIEKS

valters.videnieks@gmail.com

21. februārī, sapakojis savus zīmēšanas piederumus, kā arī Kanāriju salu tauriņu, augu un putnu noteicēju, kopā ar tēti uzsāku savu nedēļu garo ceļojumu uz vienu no astoņām Kanāriju salām – Fuerteventuru. Esam iecerējuši dzīvot mūsu VW busiņā, vērot putnus un zīmēt, cik vien iespējams! Priekšā garš ceļš ar kuģi, tāpēc sāku jau domās veidot sarakstu ar tā sauktajām “mērķsugām”. Kopā sanāk aptuveni septiņas. Daudzas citas Kanāriju salu “mērķsugas” jau redzētas Tenerifē, un Fuerteventurā ceru iekļaut savā sarakstā dažādas tuksneša sugas.

Nobraucot no kuģa, ir vēl tumšs, bet var jau redzēt, kā Fuerte atšķiras no Tenerifes. Koku nav, apkārt smilšaini un akmeņaini plašumi. Gaismai austot, pamanu piemērotu vietu ceļmalā, kur piestāt un ķerties pie vērošanas. Nepaspēju pat vēl durvis atvērt, kad jau virs netālajiem kalniem pamanu riņķojam lielu plēšputnu. Sirds gandrīz vai pa muti izlec, redzot lielo putnu ar baltajiem spārniem un melnajiem spārngaliem. Pirmais putns pamanīts! Baltais grifs Neophron percnopterus tiek iekļauts manā sarakstā. Putns aizlido aiz kalniem, kur tad arī tam sekoju cerībā ieraudzīt vēlreiz. Iedams dzirdu, ka pāri galvai aizlido kaut kādi mazi putniņi ar ļoti interesantu saucienu. Sauciens šķiet dzirdēts, tāpēc atveru digitālo “Collins Bird Guide”, kurā pie katra putna pielikts arī audioieraksts ar balsi. Noklausos sārtā trompetsvilpja Bucanetes githagineus saucienu, un tas ir viņš! Šie piemīlīgie putniņi ar interesantajām balsīm un skaistajiem knābīšiem diemžēl no Tenerifes gandrīz izzuduši, bet šeit to populācija ir stabila. Vēlāk redzu šos trompetsvilpjus arī tuvumā, tā kā prieks liels! Visu savos lauka pierakstos sazīmējis un aprakstījis, soļoju atpakaļ uz mašīnu.

Nolemjam doties uz salas dienvidiem, kur ir dažādas interesantas ekosistēmas. Griežoties ārā no celiņa, ar acs kaktiņu pamanu kaut ko tumšu nolecam no vecās saimniecības drupām. Tveru rokā binokli un notēmēju uz putnu. Redzu skaistu čuņčiņa izmēra putnu ar tumšu galviņu un baltu pazodi. Skaists Kanāriju čakstītes Saxicola dacotiae tēviņš tepat, pie mašīnas, uzlasa kukaiņus no zemes. Forši!

Ceļā uz salas dienvidu galu atkal apstājamies ceļmalā, un es pāri plašumiem “pārlaižu” binokli. Pamanu, ka aiz krūma kaut kas sakustas aptuveni 30 m attālumā. Nofokusēju binokli un varu ierakstīt jau ceturto putnu sugu savā “mūža sarakstā” šodien. Divi smilšu kurjerputni Cursorius cursor mani cieši vēro. Izkāpju no mašīnas ar pierakstiem rokās cerībā uzskicēt šos putnus. Nesanāca, šie pagriezās un pazuda… Bet nav jau brīnums, tie pilnīgi nomaskējas apkārtējā vidē.

Pirmā diena izdevusies lieliski! Dažās nākamajās dienās nekas jauns klāt sarakstā nenāk, bet okeānā var redzēt dzeltenknābja vētrasputnus Calonectris diomedea borealis, kuri šeit atgriežas, lai ligzdotu. Vēl pāris dienas pavadu dienvidos, sērfojot pa okeāna viļņiem. Aizbraucot uz salas ziemeļiem, sarakstam pievienoju jūras tārtiņu Charadrius alexandrinus, kas varbūt nav nekas neparasts, bet manam sarakstam jauns gan. Vakarā, lasot grāmatu, dzirdu arī vairāku lielaču Burhinus oedicnemus saucienus. Šos putnus arī varu pievienot savam sarakstam. Nākamās dienas vakarā ar kuģi ceļamies pāri atpakaļ uz Tenerifi.

Ne jau šie putni vien priecēja! Uz salas lido apkārt diezgan daudz rudo dižpīļu Tadorna ferruginea, Daurijas bezdelīgas Cecropis daurica šaudās virs galvas, arī garstilbjiem Himantopus himantopus te ir ligzdojoša populācija. Liels prieks, ka “mūža sarakstā” varēju ierakstīt daudzas jaunas sugas un papildināt lauku pierakstus ar daudzām skicēm un pierakstiem. Vienīgi Sahāras sīga Chlamydotis undulata netika redzēta, bet nekas. Lai paliek nākamajai reizei!

Lappuse no Valtera Videnieka skiču burtnīcas. No augšas uz leju – smilšu kurjerputni Cursorius cursor, Vidusjūras kaija Larus michahellis, dzeltenknābja vētrasputni Calonectris diomedea borealis.
Lappuse no Valtera Videnieka skiču burtnīcas. Smilšu tārtiņi Charadrius hiaticula.

Summary

Watching and sketching birds in the Canary Islands /Valters Videnieks/

The author describes his bird-watching trip he took together with his father to Fuerteventura, Canary Islands, at the end of February 2022, both looking for new species for his life list and sketching birds. The observations highlighted in the article include the Egyptian Vulture Neophron percnopterus, the Trumpeter Finch Bucanetes githagineus, the Fuerteventura Stonechat Saxicola dacotiae, the Cream-coloured Courser Cursorius cursor, the Cory’s Shearwater Calonectris diomedea borealis, the Kentish Plover Charadrius alexandrinus and the Thick-knee Burhinus oedicnemus.

VALTERS VIDENIEKS

valters.videnieks@gmail.com

Skip to content